Oscars 2021: Full list of winners and nominees

After the many delays of this pandemic year, the Oscars are finally here. Competing for Best Picture are The Father, Judas and the Black Messiah, Mank, Minari, Nomadland, Promising Young Woman, Sound of Metal and The Trial of the Chicago 7. Netflix’s Mank scored a leading 10 nominations, including nods […]

After the many delays of this pandemic year, the Oscars are finally here.

Competing for Best Picture are The Father, Judas and the Black Messiah, Mank, Minari, Nomadland, Promising Young Woman, Sound of Metal and The Trial of the Chicago 7.

Netflix’s Mank scored a leading 10 nominations, including nods for Best Director (David Fincher), Best Actor (Gary Oldman) and Best Supporting Actress (Amanda Seyfried), in addition to Best Picture.

READ MORE: Daniel Kaluuya, Gary Oldman and more react to their Oscar nominations

Following behind with six nominations apiece are The Father, Judas and the Black Messiah, Minari, Nomadland, Sound of Metal and The Trial of the Chicago 7. Emerald Fennell’s Promising Young Woman received five nods.

Two women were nominated for Best Director for the first time ever: Chloé Zhao (Nomadland) and Emerald Fennell (Promising Young Woman). They will compete against Thomas Vinterberg (Another Round), David Fincher (Mank) and Lee Isaac Chung (Minari).

Stay with us as we bring you all the winners.

Best Oscars moments

Best Original Song

WINNER: ‘Húsavík,’ (Eurovision Song Contest)
‘Fight for You,’ (Judas and the Black Messiah)
‘Hear My Voice,’ (The Trial of the Chicago 7)
‘Io Si (Seen),’ (The Life Ahead)
‘Speak Now,’ (One Night in Miami)

Best Original Score

WINNER: Soul, Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
Da 5 Bloods, Terence Blanchard
Mank, Trent Reznor, Atticus Ross
Minari, Emile Mosseri
News of the World, James Newton Howard

Best Film Editing

WINNER: Sound of Metal, Mikkel E.G. Nielsen
The Father, Yorgos Lamprinos
Nomadland, Chloé Zhao
Promising Young Woman, Frédéric Thoraval
The Trial of the Chicago 7, Alan Baumgarten

Best Cinematography

WINNER: Mank, Erik Messerschmidt
Judas and the Black Messiah, Sean Bobbitt
News of the World, Dariusz Wolski
Nomadland, Joshua James Richards
The Trial of the Chicago 7, Phedon Papamichael

Best Production Design

WINNER: Mank, Donald Graham Burt, Jan Pascale
The Father, Peter Francis, Cathy Featherstone
Ma Rainey’s Black Bottom, Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
News of the World, David Crank, Elizabeth Keenan
Tenet, Nathan Crowley, Kathy Lucas

Best Actress in a Supporting Role

WINNER: Youn Yuh-jung (Minari)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)

Glenn Close

Best Visual Effects

WINNER: Tenet, Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers
Love and Monsters
The Midnight Sky
, Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
Mulan, Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
The One and Only Ivan, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

Best Documentary Feature

WINNER: My Octopus Teacher (Netflix)
Collective (Magnolia Pictures and Participant)
Crip Camp (Netflix)
The Mole Agent (Gravitas Ventures)
Time (Amazon Studios)

Best Documentary Short Subject

WINNER: Colette (Time Travel Unlimited)
A Concerto Is a Conversation (Breakwater Studios)
Do Not Split (Field of Vision)
Hunger Ward (MTV Documentary Films)
A Love Song for Latasha (Netflix)

Best Animated Feature Film

WINNER: Soul (Pixar)
Onward
(Pixar)
Over the Moon (Netflix)
Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

Warner Bros. has removed Tenet from its release calendar.

Best Animated Short Film

WINNER: If Anything Happens I Love You (Netflix)
Burrow (Disney Plus/Pixar)
Genius Loci (Kazak Productions)
Opera (Beasts and Natives Alike)
Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live Action Short Film

WINNER: Two Distant Strangers
Feeling Through
The Letter Room
The Present
White Eye

Best Sound

WINNER: Sound of Metal, Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana
Greyhound, Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
Mank, Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
News of the World, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
Soul, Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro

Best Director

WINNER: Chloé Zhao (Nomadland)
Thomas Vinterberg (Another Round)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Best Costume Design

WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom, Ann Roth
Emma
, Alexandra Byrne
Mank, Trish Summerville
Mulan, Bina Daigeler
Pinocchio

Best Makeup and Hairstyling

WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom, Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry
Emma, Marese Langan
Hillbilly Elegy, Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
Mank, Kimberley Spiteri, Gigi Williams
Pinocchio, Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

Best Actor in a Supporting Role

WINNER: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Best International Feature Film

WINNER: Another Round (Denmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romania)
The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best Adapted Screenplay

WINNER: The Father, Christopher Hampton, Florian Zeller
Borat Subsequent Moviefilm, Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
Nomadland, Chloé Zhao
One Night in Miami, Kemp Powers
The White Tiger, Ramin Bahrani

Best Original Screenplay

WINNER: Promising Young Woman, Emerald Fennell
Judas and the Black Messiah, Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
Minari, Lee Isaac Chung
Sound of Metal, Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
The Trial of the Chicago 7, Aaron Sorkin

'Promising Young Woman' trailer

Best Picture

The Father (Sony Pictures Classics)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
Nomadland (Searchlight Pictures)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Best Actor in a Leading Role

Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Best Actress in a Leading Role

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States v. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

ASNF

Next Post

Celebrity Engagements of 2021

Mon Apr 26 , 2021
They said yes! Caroline Stanbury, Nilsa Prowant and more celebs took major steps in their relationships in 2021. The Ladies of London alum confirmed via social media days after the new year that boyfriend Sergio Carrallo popped the question during a trip to Nepal. The engagement came less than six […]